FESTIVALUL INTERNAŢIONAL SHAKESPEARE EDIŢIA A X-A 14 APRILIE – 23 APRILIE 2016

14.04.16 by

P R O G R A M

JOI, 14 APRILIE

ora 1900
Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Foayer
DESCHIDEREA OFICIALĂ A FESTIVALULUI INTERNAŢIONAL SHAKESPEARE, EDIŢIA A X-A

ora 1930
Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Sala “Amza Pellea”
RICHARD II
spectacol prezentat de Teatrul Saitama din Tokio (Japonia)
regia: Yukio Ninagawa

În pauza spectacolului:
VERNISAJ
Expoziţia de postere şi carte SHAKESPEARE – 400
realizată cu concursul Institutului Shakespeare de la Stratford-upon-Avon
şi Universităţii din Birmingham (Marea Britanie)

Expoziţia de picto-impulsuri ,,SHAKESPEARE AD INFINITUM”
a artistei Oana Maria Cajal din Montreal (Canada)

Expoziţia LUMEA LUI SHAKESPEARE
a artistei Miruna Budişteanu

Expoziţia COSTUMUL ELISABETAN
realizată de Studenţii Departamentului de Scenografie de Teatru
de la Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică Bucureşti
coordonator: Prof. univ. Ştefania Cenean

VINERI, 15 APRILIE

ora 0900
Teatrul Naţional “Marin Sorescu” Craiova, Bibliotecă
ATELIER DE TEATROLOGIE
realizat în colaborare cu Asociaţia Internaţională a Criticilor de Teatru
şi Departamentul de Teatrologie, Management Cultural şi Jurnalism Teatral
din cadrul Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică Bucureşti

ora 1000
Consiliul Judeţean Dolj – Sala de Consiliu
CONFERINŢA INTERNAŢIONALĂ SHAKESPEARE
organizată în colaborare cu Asociaţia Europeană de Cercetare Shakespeare (ESRA)
moderatori: Michael Dobson, Lawrence Gunter, Boika Dimitrova Sokolova
Nicoleta Cinpoes, George Volceanov, Emil Sârbulescu

ora 1100
Aula Buia a Universităţii din Craiova
7 /7
spectacol prezentat de Teatrul Maghiar ,,Csiki Gergely” din Timişoara
regia: Baczó Tünde

ora 1200
Departamentul de Teatru al Universităţii din Craiova
MACBETH BADYA
spectacol prezentat de Compania Kasba Arghya din Calcutta (India)
regia: Manish Mitra

ora 1600
Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Sala ,,Amza Pellea”
RICHARD II
spectacol prezentat de Teatrul Saitama din Tokio (Japonia)
regia: Yukio Ninagawa

ora 2000
Casa de Cultură a Studenţilor
HAMLET
spectacol prezentat de Compania A & M Production din Cape Town (Africa de Sud)
regia: Fred Abrahamse

SÂMBĂTĂ, 16 APRILIE

ora 0900
Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Bibliotecă
ATELIER DE TEATROLOGIE
realizat în colaborare cu Asociaţia Internaţională a Criticilor de Teatru
şi Departamentul de Teatrologie, Management Cultural şi Jurnalism Teatral
din cadrul Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică Bucureşti

ora 1000
Consiliul Judeţean Dolj – Sala de Consiliu
CONFERINŢA INTERNAŢIONALĂ SHAKESPEARE
organizată în colaborare cu Asociaţia Europeană de Cercetare Shakespeare (ESRA)
moderatori: Michael Dobson, Lawrence Gunter, Boika Dimitrova Sokolova
Nicoleta Cinpoes, George Volceanov, Emil Sârbulescu

ora 1600
Piaţa ,,William Shakespeare”
COMEDIA ERORILOR
spectacol prezentat de Teatrul de Repertoriu din Worcester (Marea Britanie)
regia: Ben Humphrey

ora 1800
Portul Cultural Cetate
CONCERT DE MUZICĂ RENASCENTISTĂ
prezentat de Kʹantu Ensemble (Marea Britanie)
solistă: Ruth Hopkins

DUMINICĂ, 17 APRILIE

ora 1100
Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Foayer
LANSĂRI DE CARTE
Shakespeare – OPERE COMPLETE, vol. I-X
serie de noi traduceri coordonată de George Volceanov
Editura ,,Tracus Art”

Shakespeare – OPERE
ediţie bilingvă englezo-română
Editura ,,Pandora Trei”

LECŢIA DE SHAKESPEARE
volum conceput şi coordonat de Cristina Gavrilă
Centrul de Cercetare şi Creaţie Teatrală ,,Ion Sava”
editat de Teatrul Naţional I.L. Caragiale din Bucureşti

Lansarea numărului original ,,SHAKESPEARE 400″
al revistei ,,Dilema Veche”

ora 1600
Piaţa ,,William Shakespeare”
COMEDIA ERORILOR
spectacol prezentat de Teatrul de Repertoriu din Worcester (Marea Britanie)
regia: Ben Humphrey

ora 1800
Piaţa ,,Fraţii Buzeşti”
CONCERT DE MUZICĂ RENANSCENTISTĂ
prezentat de Kʹantu Ensemble din Londra (Marea Britanie)
solistă: Ruth Hopkins

ora 1830
Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Sala ,,Ion D. Sîrbu”
7 BUFONI ȘI PIOTR KONDRAT
recital susținut de actorul Piotr Kondrat dinVarşovia (Polonia)

ora 2000
Teatrul Naţional Marin Sorescu” Craiova – Sala ,,Amza Pellea”
IULIUS CAESAR
spectacol prezentat de Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova
regia: Peter Schneider

LUNI, 18 APRILIE

ora 0900
Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Bibliotecă
ATELIER DE TEATROLOGIE
realizat în colaborare cu Asociația Internaţională a Criticilor de Teatru
şi Departamentul de Teatrologie, Management Cultural şi Jurnalism Teatral
din cadrul Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică Bucureşti

ora 1100
Aula Buia a Universităţii din Craiova
ULTIMELE DOUĂSPREZECE RESPIRAŢII
spectacol prezentat de Compania ,,OKaua”
de la Liceul A.I. Cuza, din Bucureşti
regia: Gabriela Bobes şi Ionuţ Popescu

ora 1700
Teatrul pentru Copii şi Tineret ,,Colibri”
POVESTE DE IARNĂ
spectacol prezentat de Teatrul Laborator ,,Sfumato” din Sofia (Bulgaria)
regia: Margarita Mladenova

ora 2000
Casa de Cultură a Studenţilor
ROMEO ŞI JULIETA
spectacol prezentat de Teatrul Municipal din Beer-Sheva (Israel)
regia: Irad Rubinstain

MARŢI, 19 APRILIE

ora 0900
Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Bibliotecă
REUNIUNEA REȚELEI EUROPENE A FESTIVALURILOR SHAKESPEARE

ora 1100
Aula Buia a Universităţii din Craiova
REGELE LEAR
spectacol prezentat de studenții de la Departamentul de Teatru, Universitatea din Craiova
regia: Alexandru Boureanu și Alina Mangra

ora 1500
Casa de Cultură a Studenţilor
ROMEO ŞI JULIETA
spectacol prezentat de Secţia de Păpuşi a Teatrului ,,Tony Bulandra” din Târgovişte
regia: Irina Niculescu

ora 1700
Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Sala ,,Ion D. Sîrbu”
WILLIAM
recital muzical prezentat de Jonas Nerbe, Teatrul Muzical din Stockholm (Suedia)
regia: Andrea Boonstra

ora 1900
Teatrul ,,Eugen Ionesco” din Slatina
7 BUFONI ȘI PIOTR KONDRAT
recital susținut de actorul Piotr Kondrat dinVarşovia (Polonia)

ora 2000
Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Sala “Amza Pellea”
MACBETH
spectacol prezentat de Baltic House Theatre Festival din Sankt Petersburg (Rusia)
regia: Luk Perceval

MIERCURI, 20 APRILIE

ora 0900
Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Bibliotecă
ATELIER DE TEATROLOGIE
realizat în colaborare cu Asociaţia Internaţională a Criticilor de Teatru
şi Departamentul de Teatrologie, Management Cultural şi Jurnalism Teatral
din cadrul Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică București

ora 1100
Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Bibliotecă
REUNIUNEA COLEGIULUI REDACŢIONAL AL REVISTEI ,,CRITICAL STAGE”

ora 1100
Aula Buia a Universităţii din Craiova
A DOUĂSPREZECEA NOAPTE
spectacol prezentat de studenţii Universității Naționale de Artă Teatrală
şi Cinematografică Bucureşti
regia: Mihai Constantin

ora 1900
Teatrul ,,Anton Pann” din Râmnicu Vâlcea
ROMEO ŞI JULIETA
spectacol prezentat de Teatrul Municipal din Beer-Sheva (Israel)
regia: Irad Rubinstain

ora 1900
Palatul Cultural ,,Theodor Costescu” din Turnu Severin
POVESTE DE IARNĂ
spectacol prezentat de Teatrul Laborator ,,Sfumato” din Sofia (Bulgaria)
regia: Margarita Mladenova

ora 2100
Piața “Frații Buzești”
FURTUNA
spectacol prezentat de Teatrul pentru copii și tineret “Gong” din Sibiu
regia: Alina Hiristea

JOI, 21 APRILIE

ora 0900
Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Bibliotecă
ATELIER DE TEATROLOGIE
realizat în colaborare cu Asociaţia Internaţională a Criticilor de Teatru
şi Departamentul de Teatrologie, Management Cultural şi Jurnalism Teatral
din cadrul Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică București

ora 1100
Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Bibliotecă
REUNIUNEA COMITETULUI EXECUTIV AL ASOCIAŢIEI
INTERNAŢIONALE A CRITICILOR DE TEATRU (A.I.C.T.)

ora 1100
Aula Buia a Universităţii din Craiova
ROMEO ŞI JULIETA
spectacol prezentat de studenţii Universităţii ,,Lucian Blaga” din Sibiu
regia: Bogdan Sărătean

ora 1300
Universitatea din Craiova – Sala Albastră
Decernarea Titlului de Doctor Honoris Causa al Universității din Craiova
Profesorului GEORGE BANU

ora 1700
Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Sala ,,Ion D. Sîrbu”
HAMLET, CINE-I ACOLO?
prezentat de Teatrul Flute din Stratford-upon-Avon (Marea Britanie)
regia: Kelly Hunter

ora 1900
Casa de Cultură a Studenţilor
HAMLET
spectacol prezentat de Shakespeare at the Tobacco Factory din Bristol (Marea Britanie)
regia: Andrew Hilton

ora 2200
Teatrul pentru Copii şi Tineret ,,Colibri”
FURTUNA
spectacol prezentat de Teatrul pentru copii și tineret ,,Gong” din Sibiu
regia: Alina Hiristea

VINERI, 22 APRILIE

ora 0900
Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Bibliotecă
ATELIER DE TEATROLOGIE
realizat în colaborare cu Asociaţia Internaţională a Criticilor de Teatru
şi Departamentul de Teatrologie, Management Cultural şi Jurnalism Teatral
din cadrul Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică București

ora 1000
Consiliul Judeţean Dolj – Sala de Consiliu
SESIUNE DE SHAKESPEAREOLOGIE
organizată în colaborare cu Asociaţia Internaţională a Criticilor de Teatru (A.I.C.T.)
moderator: Octavian Saiu

ora 1600
Centrul Craiovei
ROMEO ŞI JULIETA
spectacol comunitar itinerant realizat de Compania Parrabbola (Marea Britanie), Compania Teatrulescu
şi Festivalul Internaţional Shakespeare
regia: Philip Parr

DILEMA VECHE – (intalnire informala)

ora 1900
Filarmonica de Stat ,,Oltenia” Craiova
CONCERT SIMFONIC
susţinut de Filarmonica ,,Oltenia” Craiova
Dirijor: Chris Petrie (Marea Britanie)

ora 2130
Piaţa ,,Mihai Viteazul”
ÎN INIMA NOPŢII – EPISODUL LEAR
spectacol prezentat de Teatrul de Stat Oradea
regia: Gavriil Pinte

ora 2000
Teatrul Naţional Bucureşti – Sala Mare
FURTUNA
spectacol prezentat de Teatrul Naţional ,,I.L. Caragiale” Bucureşti
regia: Alexander Morfov (Bulgaria)

SÂMBĂTĂ, 23 APRILIE

ora 0900
Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Bibliotecă
ATELIER DE TEATROLOGIE
realizat în colaborare cu Asociaţia Internaţională a Criticilor de Teatru
şi Departamentul de Teatrologie, Management Cultural şi Jurnalism Teatral
din cadrul Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică București

ora 1000
Consiliul Judeţean Dolj – Sala de Consiliu
SESIUNE DE SHAKESPEAREOLOGIE
organizată în colaborare cu Asociaţia Internaţională a Criticilor de Teatru (A.I.C.T.)
moderator: Octavian Saiu

ora 1400
Consiliul Judeţean Dolj – Sala de Consiliu
LANSARE DE CARTE
HAMLET ŞI NEBUNIA LUMII de Octavian Saiu
ediţie în limba engleză
Editura Institutului Cultural Român

ora 1300
Centrul Craiovei
ROMEO ŞI JULIETA
spectacol comunitar itinerant realizat de Compania Parrabbola (Marea Britanie), Compania Teatrulescu
şi Festivalul Internaţional Shakespeare
regia: Philip Parr

ora 1600 şi 1800
Universitatea din Craiova – Holul clădirii principale
IULIUS CAESAR
spectacol prezentat de Societatea Raffaello Sanzio din Cesena (Italia)
regia: Romeo Castellucci

ora 1900
Teatrul Național București
FOLIA, SHAKESPEARE & CO
spectacol prezentat de ,,Gigi Căciuleanu Romania Dance Company”
regia şi coregrafia: Gigi Căciuleanu

ora 1930
Teatrul Naţional ,,Marin Sorescu” Craiova – Sala ,,Amza Pellea”
RICHARD III
spectacol prezentat de Teatrul Schaubühne din Berlin (Germania)
regia: Thomas Ostermeier

ora 2200
Decernarea Premiului Internaţional Shakespeare, ediţia a V- a
acordat de Festivalul Internaţional Shakespeare şi British Council România
regizorului THOMAS OSTERMEIER
Prezintă: George Banu, Preşedintele Juriului

ora 2230

ÎNCHIDEREA OFICIALĂ A FESTIVALULUI INTERNAŢIONAL SHAKESPEARE, EDIŢIA A X-A

www.omniscop.ro

Related Posts

Tags

Share This

Leave a Comment

*